Dekorasyon

Perde Tercihi Nasıl Olmalı, Nelere Dikkat Edilmeli?

Perde Tercihi Nasıl Olmalı, Nelere Dikkat Edilmeli? Bir evin perde tercihi ve perde alırken dikkat edilmesi gerekenler, son derece önemli. Perdeler bir evin en ön yüzü olarak tanımlanır.  Yani, aslında bir odanın dört bir yanını saran ve sürekli gördüğümüz objelerdir.  Odanın havasının değişmesini sağlayan en önemli unsurdur aslında.  Çünkü bir odada direkt olarak perdeler dikkatimizi çeker.

Perde Tercihi Nasıl Olmalı, Nelere Dikkat Edilmeli? Geçmişten bu yana değişen teknoloji,  perde sistemleri üzerinde de kendini göstermiş ve bir hayli çeşitliliğin ortaya çıkmasını sağlamıştır.  Bakıldığında çok fazla seçeneğin de olması tercih yapma imkânı açısından olumlu görünse de bazen yanlış kararlara da sebebiyet vermektedir.

Perde Türleri

Perde türleri her geçen gün daha da artmaktadır. Eğer perdemizi biz kendimiz yıkayalım, makinede yıkansın takalım başka bir şeyiyle de uğraşmayalım diyorsanız, tercihinize normal güneşlik ve tülden oluşan perdeden yana kullanabilirsiniz. Ancak bu seçimi yaparken, tül yapısının buruşmayan ve kırışmayan şekilde olmasına dikkat ediniz.  Kullanılan tülün kumaşı da, yıkandıktan sonra o tülün görüntüsünün üzerinde büyük etkiye sahiptir. Bir diğer perde seçimini destor perdeden yana yapabilirsiniz.  Stor perde,  kornişin üstüne konulan bir aparat üzerine yerleştirilen ve yanında bulunan zinciriyle bir taraftan indirme, bir taraftan da yukarıya kaldırma işleminin yapılarak kullanıldığı perde türüdür.

Perde Temizliği

Perde temizliği ile ilgili yöntemler, her perdenin türüne ve yapısına göre değişiklik gösteriyor. Örneğin, Stor perde ile ilgili karşılaşılan en önemli şikâyetlerden biri de kolay temizlenebilir olmamasıdır.  Esasında satın alırken, bir takım işletmeler, evde kolaylıkla bir alana serilerek fırça yardımıyla temizlenebildiğini söyleseler de ortaya çıkan sonuç söylenildiği gibi olmayabiliyor.  Yıkanan stor perdelerin yüzey yapısı bozulduğu gibi, çok kısa sürede uzun yıllar kullanılmış eskime havasını verebiliyor.  Geriye tek bir seçenek kalıyor. O da, kuru temizleme tarafından stor perdelerin temizlenmesi. Kuru temizleme ile temizletilen perdeler herhangi bir zarar görmeden ilk gün havasında evinizde yerini alabiliyor.

Son zamanların yeni bir perde türünün yine karşımıza çıktığını görmekteyiz. Stor havası veren sağa ve sola doğru açılıp kapanan bu perde türünün de temizlenme işlemi pek kolay görünmüyor. Hadi bakalım, araştırmalara devam o zaman.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu