Diyet

Sağlıklı Bir Diyette Tüketilmesi Gereken Besin Dengesi

Sağlıklı Bir Diyette Tüketilmesi Gereken Besin Dengesi! Diyet programlarımızı yaparken doğru besin değerlerini eklememiz gerekir Peki, sağlıklı bir diyet programı oluşturmak için neler yapmak gerekir?

Sağlıklı bir diyette tüketilmesi gereken besin değeri ne kadardır? Sağlıklı beslenme vücudumuzun formunun korunmasına yardımcı olur. Her yaşta sağlıklı ve dengeli beslenmek gerekir. Hastalıklardan korunmak için mutlaka sağlıklı yaşamaya özen göstermeliyiz.

Vücudumuzun günlük sorunsuz bir şekilde görevlerini yerine getirilebilmesi için doğru besinlerin tüketilmesi gerekir. Bunun için sağlıklı ve düzenli beslenmeliyiz. Gün içerisinde enerji ihtiyacına uygun kalori alımı ile vücut kitle endeksini sabit bir noktada tutabiliriz.

Sağlıksız Beslenme Nedeniyle Görülen Sorunlar

Dünya üzerinde görülen hastalıkların bazıları beslenme ile doğrudan alakalıdır. Sağlıksız ve dengesiz beslenme enfeksiyon hastalıklarının daha hızlı yayılmasına neden olabilir. Obezite en sık görülen beslenme sorunlarından bir tanesidir. Obezite problemi birçok hastalığın ortaya çıkmasına neden olabilir. Sağlıksız ya da yetersiz beslenme nedeniyle ortaya çıkan Malnütrisyon problemlerinde;

  • Vitamin ve mineral eksikliği,
  • Zayıflık,
  • Kısırlık,
  • Büyüme geriliği,
  • Tiroid hastalıklar,
  • Sürekli hasta olmak
  • Unutkanlık gibi sorunlar ortaya çıkar.

Süt Grubu

Diyet listelerinde süt grubunda yer alan besinlerin tüketmeye mutlaka özen gösterin. Bu grupta yer alan besinler sağlıklı kemik gelişimi için çok önemlidir.

Et, Yumurta ve Kurubaklagil Grubu

Et ve baklagiller yüksek protein oranlarıyla dikkatleri üzerine çeker. Vitamin ve mineral açısından zengin olan bu ürünleri düzenli tüketmeye özen göstermelisiniz.

Sebze ve Meyve Grubu

Sebze ve meyve grubunda yer alan besinleri mutlaka mevsimine göre tüketmelisiniz. Günlük olarak sebze tüketimine özen göstermelisiniz.

Ekmek ve Tahıl Grubu

Ekmek ve tahıl grubu yüksek oranda karbonhidrat içerir. B12 dışındaki tüm B vitaminleri yer alır. Gün içerisinde tam tahıllı ürünlerin tüketilmesi önerilir. Tüketim oranı kişiden kişiye değişiklik gösterir.Sağlıklı ve dengeli beslenme programı kişiye göre değişiklik gösterir. Sağlıklı bir şekilde hayatımızı sürdürmek için belirli miktarda kalori alımına ihtiyaç duyuyoruz. Dengeli bir diyet ile ihtiyacınız olan tüm vitamin ve mineralleri alabilirsiniz. Böylece hem kilonuzu koruyabilir hem de sağlıklı bir hayat sürdürebilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu