Güzellik

Sauna ve Buhar Odalarının Cilt İçin Faydaları ve Zararları

Buhar odaları ve saunaları sevmeyen yoktur diye tahmin ediyorum. Vücut için buradaki sıcaklık son derece rahatlatıcı olabiliyor. Peki, sauna ve buhar odaları cilde nasıl etki ediyor? Her yerde sauna ve buhar odalarının cilt için çok yararlı olduğunu okuyoruz peki gerçekten doğru mu?

Cilt bakımı ve güzellik konusunda araştırmalar yaparken buhar odaları ve saunalar konusunda araştırmak istedim. Kesinlikle %100 faydalı ya da zararlı şekilde buraları nitelemek mümkün değil. Fakat daha önceki deneyimlerinden yola çıkarak cildinizde buhar odaları ve saunaların yarar ya da zararlarını kendiniz görebilirsiniz. Sonuçta herkesin tipi farklıdır bu tür uygulamalar herkes de farklılık gösterecektir.

BUHAR ODASINDA VE SAUNADA CİLDİMİZE NE OLUR?

Sauna ve buhar odaları oldukça nemli ortam vardır. Doğal olarak yoğun nem içeren böyle ortamlara girdiğinizde cildinizin üst katmanı nemlenir. 80 derecenin üzerinde sıcaklık içeren bu tür ortamlarda kılcal damarlar genişler ve Kan akışı hızlanır. Ancak buhar odası ya da sauna içerisinde uzun süre kalmamaya dikkat edin çünkü cildiniz kızarabilir.

SAUNA VE BUHAR ODALARININ CİLDE FAYDASI NEDİR?

Bu kadar nem oranı yüksek olan başka bir ortam bulamazsınız. Bu nedenle sauna ve buhar odalarının en büyük faydası cildi nemlendirmesidir. Bildiğiniz üzere cildin nem dengesinin korunması cilt sağlığı için çok önemlidir. Fakat cildinizdeki nem oranının sonradan çıkar çıkmaz kaybolmasını istemiyorsanız nemi ciltte hapseden bir ürün kullanmanızda yarar var.

Ayrıca buhar odası ve sauna gibi yerlerde sıcaklıktan kaynaklanan kan dolaşımının hızlanması cilt açısından oldukça yararlıdır. Hücrelerde bulunan oksijen ve besinler kan dolaşımının hızlanması ile birlikte hızlı bir şekilde cilde ulaşır. Bu sayede hücreler daha hızlı yenilenir ve cildinizde genç bir görünüm oluşur.

SAUNA VE BUHAR ODALARININ CİLDE ZARARLARI NELERDİR?

Faydalarından bahsettiğimize göre biraz da zararlarına değinelim. Aşırı sıcaklık içeren sauna ve buhar odaları özellikle cildin kolaylıkla kızardığı bir cilt hastalığına sahip olan kişiler için oldukça zararlıdır.  Yine meslema adı verilen ve Deride siyah lekeler şeklinde oluşan cilt hastalığı da sauna ve buhar odalarında baş gösterebilir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu