Sağlık

Sezaryen Doğumun Bebeklerin Bağışıklığına Olumsuz Etkisi!

Sezaryen Doğumun Bebeklerin Bağışıklığına Olumsuz Etkisi! Sezaryenle doğan bebeklerin bağışıklık sistemleri normal bebeklerin bağışıklık sistemlerine göre çok daha zayıf durumda olduğu anlaşılmıştır. Aynı zamanda sezaryenle doğan bebeklerde de solunum sistemi hastalıklarının da daha sık yaşandığı yapılan araştırmalar arasında yer almaktadır. Konuyla ilgili tüm detayları yazımızda ele aldık.

Sezaryen Doğumun Bebeklerin Bağışıklığına Olumsuz Etkisi! Günümüzde tüm uzmanlar normal doğumu önermektedir. Zaruri haller dışında normal doğumların bebeklerin sağlığı ve gelişimi için sezaryenle doğumlara karşı çok daha avantajlı durumdadır. Pek çok anne adayı daha ağrısız olduğu için sezaryenle doğumu tercih etmekteydi. Ama bu doğum şeklinin bebek sağlığı ve gelişimi için nedenli olumsuz sonuçlar doğurduğunun anlaşılması ile günümüzde azaltma trendine girmiştir. Uzmanlar tarafından yapılan açıklamada sezaryenle doğumun bebeklerin bağışıklığına olumsuz etkisi açığa çıkarılmış durumdadır.

Sezaryenle Doğumun Bağışıklık Sistemine Etkisi

Günümüzde normal doğum oranının artmasına rağmen hala yetersiz durumdadır. Sezaryenle olan doğumlar anne sağlığını etkilediği kadar bebek sağlığını da olumsuz etkilemektedir. Yapılan araştırmalar neticesinde sezaryenle doğan bebeklerde bağışıklık sistemi ve solunum sisteminin normal doğumlu bebeklere göre çok daha zayıf olduğu saptanmıştır. Sezaryenle doğumun bağışıklık sistemine olumsuz etkisini altında yatan temel neden ise bağışıklık sisteminin gelişmesine yardımcı olan iyi huylu bakterilerden olan ‘’ bakteriodes’’ isimli bakteri sezaryenle doğumlara göre normal doğum yapan bayanların çocuklarda çok daha fazla görülmektedir. Bu bakteri bağışıklık sistemine ve bağırsak sisteminin gelişmesinde oldukça önemli bir rol oynamaktadır. Bu bakterini normal doğumlarda çok daha fazla bir şekilde ortaya çıkması bağışıklık sisteminin normal doğumlu çocuklarda çok daha iyi durumda olmasına sebep olmuştur. Bununla birlikte özellikle ilk 6 gün en başta olmak üzere çocuklarda bağışıklığın en temel anahtarlarından birini de anne sütü oluşturmaktadır. Normal doğum yapan annelerde anne sütü çok daha erken geldiği gibi çok daha saf durumda bulunmaktadır. Buda bebeklerin bağışıklığının anne sütü ile de çok daha erken ve çok daha etkili olduğu anlamına gelmektedir. Sonuç itibari ile normal doğum her yönü ile bağışıklığa çok daha büyük katkılar sağlamaktadır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu