Eğitim & Kurs

Sınav Kaygısını Ortadan Kaldırmak İçin Neler Yapılmalıdır?

Sınav Kaygısını Ortadan Kaldırmak İçin Neler Yapılmalıdır? Eğitim hayatımızın her evresinde yer alan sınavlar belli zamanlarda bizleri huzursuz etmekte ve sınav kaygısı ortaya çıkmaktadır.

Sınav Kaygısını Ortadan Kaldırmak İçin Neler Yapılmalıdır? Huzursuz bir şekilde sınavlara çalışmak verimliliğimizi azaltmaktadır. Sınav gününün yaklaşması ile birlikte bu durum daha fazla artmaktadır. Peki bize bu etkiyi yaratan durum nedir? Her sınava gireceğimiz zaman kaygı bizle devam edecek midir? Yazımızda sizlere bu soruların cevaplarını ayrıntılı bir şekilde cevapladık.

Sınav Kaygısının Nedenleri

Sınav kaygısı nedenlerinin başında başarısızlık korkusu yer almaktadır. Sınav sonrasında olacakları düşünmek ve istediğimiz sonucu alamamak gibi durumlar sınav öncesinde ve sınav anında kaygıyı oluşturmaktadır. Bu durumu lehinize çevirmek için sizlere çözümler sunacağız.

  1. Ülkemizde sınavlara yönelik bakış açısı her zaman büyüktür. Yani yüklenen anlamlara baktığımızda “hayatımın en önemli sınavı”, “kazanamazsam hayatım biter” gibi cümleleri çok duymaktayız. Bu durumun çok basit cevabı vardır. Hayat sınavdan ibaret değildir. 70-80 yıllık bir ömrünüzde geriye baktığınız ve girdiğiniz her sınavdan sonraki halinizi düşünün. Hiçbir zaman bu sınavlar sizin hayatınız olmadı. Hayat okyanusunda sadece bir rüzgar etkisi yaptı.
  2. Sınavlardaki geçmiş başarılarınızı düşünerek sınava giriş yapabilirsiniz. Bu size ekstra bir motivasyon kazandıracaktır.
  3. Sınav günü gelmeden bütün konuları bitirmiş olmalısınız. Eksik konu ya da aklınızda kalan bir soru bankası her zaman sizi strese sokacaktır. Tam bir şekilde sınava hazırlanırsanız hiçbir şekilde stres olmayacaksınız.
  4. Sınav başarısızlığı sizin kötü ve başarısız bir öğrenci olduğunuz anlamanı gelmemektedir. Sınav sadece etkili ve planlı çalışmanın sizlere sunacağı fırsatları ayağına getirecektir. Sınavınızın kötü mü geçti? Ayrıntılı bir şekilde düşünün ve ben nerde yanlış yaptım? Sorusuna cevap bulun.
  5. Sınav öncesinde en önemli unsurlardan ikisi: uyku ve beslenme alışkanlığıdır. Uykunuzu bir anda sınav için değiştirmeyin. Sınavı kazanmak çok ders çalışmaktan geçmez. Her zaman planlı ve programlı çalışmak sizlere sınav anında özgüven getirecektir.
  6. Çok fazla konu var, çok fazla soru çözmem gerekiyor düşüncelerine kapılmayın. Başarısızlık anında hiçbir zaman kendinizi suçlamayın. Sınav sadece çok çalışmanın meyvelerini sizlere verecektir.

Sınav anında oluşacak en büyük kaygı kendinize verdiğiniz değerle ölçülmektedir. Etrafta konuşulan hiçbir olumsuzluğa kapılmayın.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu