Anne-Çocuk

Süt Saklama Poşetinin Avantajları Nelerdir?

Süt Saklama Poşetinin Avantajları Nelerdir? Bebeklerin gelişimi için anne sütü her şeyden önce gelir ve mutlaka ilk altı ayda anne sütü dışında bir şey verilmemesine özen gösterilmelidir. Anne sütünün içeriğinde yağ, protein, karbonhidrat, vitamin ve bağışıklığını güçlendiren antikorlar bulunmaktadır.

Süt Saklama Poşetinin Avantajları Nelerdir? 6 aylık bebek büyütme sürecinde anne sütü alan bebeklerin gelişimi son derece iyidir. Bu yüzdendir ki anne sütünü bebek almadığında süt saklama poşeti imdadınıza yetişecektir. Süt saklama poşetinin birçok avantajı bulunurken bebek sürekli olarak anne sütünü tüketmesi sağlanır. Bu poşette anne sütünün herhangi bir şekilde değer kaybetmeden muhafazası mümkündür. Elde edilen aktarımlar sayesinde bebeğiniz tam da istediğiniz düzende beslenmesini sürdürecektir. Süt saklama poşetinin avantajları nelerdir? Sorusunu merak edenlere de bu şekilde cevap vermiş olmaktayız.

Anne Sütü Ne Kadar Saklanabilir?

Anne sütünün birçok farklı etkene bağlı olarak saklamanız gerekebilir. Anne sütü ne kadar saklanabilir? Sorusu özellikle çalışanların merak ettiği konulardandır. Anne sütünü poşetlerde saklama süreleri ve dereceleri aşağıda ki listede verilmiştir.

  • +25 derecede kadar 8 saate kadar,
  • +15 derecede kadar soğutucuda 24 saate kadar,
  • +4 derecede buzdolabında 120 saate kadar,
  • -15 derecede buzdolabında 2 haftaya kadar,
  • -18 derecede buzdolabına 6 aya kadar,
  • -20 derecede derin dondurucuda 12 aya kadar,
  • -70 derecede 12 aydan daha fazla süre ile güven içerisinde saklanabilmektedir.

Doldurulmuş Anne Sütünü Eritmek ve Isıtmak

Tüketim amacına göre daha önceden doldurulmuş anne sütünü eritmek ve ısıtmak oldukça önemlidir. Dondurulan sütün erimesi için ideal oda sıcaklığında bırakılması gerekir. Kendi kendine çözülecek olan anne sütü çok fazla açıkta bekletmemek de önemli konulardandır. Kendiliğinden sütün erimesi beklenilmez de ocakta ya da mikrodalga da eritilir ise sütün içerisinde ki protein yapısında bozukluklar söz konusu olacaktır. Bu protein yapısında yaşanan bozukluklar da besin değerini düşürmektedir.

Anne sütünü erittikten sonra ısıtmak için bir kap içerisinde ılık su konulur. Sonra da saklama poşeti ılık suya bırakılara hem erimesi hem de ısı dengesinin sağlanması oluşturulur. Ilık seviyede ki süt bebeğe verilerek karnı doyurulur. Çözülen sütün tekrardan bebeğe verilebilmesi için 24 saat süre ile sıvı şekilde buzdolabında muhafaza edilebilir. Donan sütün eritildikten sonra bir kısmı kullanıp tekrardan dondurma işlemi kesinlikle yapılmamalıdır.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu