Diyet

Kilo Vermenin En Sağlıklı Yolu Aralıklı Oruç!

Kilo Vermenin En Sağlıklı Yolu Aralıklı Oruç! Spor salonlarına gitmeden ve pahalı egzersiz aletleri satın almadan, güvenli bir şekilde kilo vermeniz için bir yol var. Bunun adı aralıklı oruç.

Kilo Vermenin En Sağlıklı Yolu Aralıklı Oruç! Yeni bir trend değil çok eski tarihlerden beri uygulanan bir diyet ama son birkaç yıldır obezitenin yayınlaşması, aralıklı orucu yeniden gündeme getirdi. Aralıklı oruç nedir nasıl uygulanıyor ve kaç ay uygulanırsa ne kadar kilo verilebiliyor sorularını cevaplandıracağız.

Aralıklı Oruçla Kilo Vermek

Hiç egzersiz yapmadan, boğazınızı kontrol altına alarak emin yoldan kilo vermek ister misiniz? O zaman aralıklı oruç tutmayı deneyin. Bu planın içeriği şudur: 24 saat boyunca kahvaltı yapmadan günün geri kalanında sadece 500 ila 600 kalori alacaksınız. Himalayalardaki zen keşişleri de aynı yöntemi binlerce yıldır uyguluyorlar. Onlar günde 1 öğün yemek yiyorlar. Ama bu diyette günde 2 defa yiyebilirsiniz. Yapacağınız şey; akşam yemeğinizi saat 8.00 da bitirdikten sonra ertesi gün saat 12.00’a kadar hiçbir şey yememek.

Birçok insan kilo kaybı için aralıklı oruç tutmaya olumlu tepki verirken, yöntem herkes için uygun olmayabilir. Kilo vermek için bu diyeti kullanmak biraz adaptasyon gerektirebilir. Kalorilerinizi saymadan da yemeği fazla abartmadan uzun süre içinde yavaş yavaş kilolarınızdan kurtulacaksınız. Süreç içinde mideniz küçülmeye başlayacak. Vücudunuz kendini onarmak için zaman bulacak ve yağlar tavadaki margarin gibi erimeye başlayacak.

Aralıklı Orucun Sağlığa Faydaları

2020’de yapılan bir çalışmada, 116 sağlıklı yetişkinde aralıklı orucun etkileri incelendi. Kiloları büyük ölçüde azaltmasa da, çalışmaya katılan kişilerin aralıklı oruçla kas kütlesini kaybettiğini gösterdi. Araştırmacılar hala aralıklı orucun kilo kaybı için faydalarını ve diğer sağlık faktörleri üzerindeki etkisini araştırıyorlar. Aralıklı orucun sağlığa faydaları çoktur. Yeni başlayanlar için vücut yağını, bel çevresini, iç organ yağını ve kan basıncını azaltmaya yardımcı olabilir. Ayrıca meme kanserini de bu yöntem engelliyor.

Aralıklı oruç kandaki insülin seviyesini azaltabilir ve beyin sağlığını iyileştirebilir. Aralıklı oruç kan şekerini düşürebilir ve yaşlanmaya doğru bir adım olan oksidatif stresi azaltabilir. Ayrıca oruç tutmak, vücudunuzun birçok yaygın hastalığın önde gelen nedeni olan iltihapla savaşmasına yardımcı olur. Aralıklı oruç kalbinize iyi gelir. Araştırmalar, aralıklı orucun kanser riskini azaltabileceğini, yaşlanma sürecini yavaşlatabileceğini, bağışıklık fonksiyonunu iyileştirebileceğini ve kronik hastalıklarla ilişkili iltihabı azaltabileceğini gösteriyor. ABD Sidney üniversitesinde yapılan bir araştırmaya göre; aralıklı orucu alışkanlık edinenlerin karaciğer enzimleri değişiyor ve karaciğer kendini daha hızlı onarıyor. Bunu bir yaşam tarzı olarak benimsemek; herkesin sağlığı için iyi olacak. Kilo vermek uzun vadede olacak bunun için sabırlı olmak da gerekiyor.

 

 

 

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu