Hamilelik

Tüp Bebek Hakkında Merak Edilenler

Normal şartlarda çocuk olmadığı zaman üreme hücreleri farklı bir ortamda birleştirilir ve sonra bu şekilde sonuç almaya çalışılma işlemine tüp bebek yöntemi denmektedir. Tüp bebek yöntemi gerçekten çocuk olmadığı zaman uygulanan bir tedavi yöntemidir.  Yani belirli bir süre boyunca öncelikle çocuk olmayacağı anlaşılır. Bunun nedeni erkek kaynaklı olabileceği gibi kadın kaynaklı da olabilir. Dolayısıyla bu yöntemle ilgili genel bilgilere ulaşmak önemli bir ayrıntıdır.

Kimlere Tüp Bebek Yapılır?

Tüp bebek kimlere yapılır sorusu merak edilen bir konudur. Cinsel ilişkiye girmek isteyen kişiler bunu 2 seneye kadar denedikleri halde hamilelik durumu olmazsa tüp bebek tedavisi başlatılabilmektedir. Tüp tıkanması, dış gebelik, enfeksiyon gibi durumlar, aşılama olmasına rağmen hamile kalamama gibi durumlar, spermlerde sayı ve hareketlilik azlığı, yaş ilerlemesi gibi durumlarda tüp bebek yöntemi ile hamile kalmak hedeflenebilir.

Tedavi Süreci Nasıldır?

Tüp bebek tedavisi süreci yumurtaların döllenme şekli, hücrelerin rahme verilme şekline göre değişebilir. Sonuç almaya yardımcı tedaviler genellikle 4 basamaklı şekilde gerçekleşmektedir.

  • Yumurtalıkların geliştirilmesi, toplanması
  • Spermin yumurta ile döllenmesi
  • Döllenmenin başarılı olması sonrasında embriyo transferinin gerçekleşmesi

Tüp Bebek Başarı Şansı

Tüp bebek yöntemi ile çocuk yapmak her zaman mümkün değildir.  Bunun nedeni tedavi yönteminin gebelik sonucunu almak için farklı yollarla gerçekleşebilmesi ve gebeliği de etkileyen farklı etkenlerin olmasıdır.  Tüp bebek tedavisinde uygun bir ortamda döllenme hedeflenir. Bu başarılı olabilir, ancak yerleşme sonrasında başarılı sonuç almak önemlidir.  Başarı şansını bu noktada birçok faktör etkiler. Sanılanın aksine sadece kadınlardan da kaynaklanan bir durum yoktur. Erkeklerde sperm sorunları da bu soruna neden olabilir.  Ayrıca önceden çocuk yapmış olmak, erkekte ileri yaş ve kadında ileri yaş durumları da tüp bebek başarı tedavisini etkileyecektir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu