Hamilelik

Rahim İçi Araç (Sprial)

Rahim içi araç kadınların rahimlerinin içerisinde yerleştirilen ve düşünülenin aksine oldukça küçük bir parça olarak bilinen bir araçtır. Bu şekilde bireylerin sağlıklı bir şekilde hamile kalmasına engel oluşturulmakta ve erkek hücrelerinin kadın rahminde yumurtlaması bu yol ile de engellenebilmektedir.

Bu tür noktada meydana gelen en sağlıklı yöntemlerden birisidir. Çünkü genel itibariyle bakıldığında başarı yüzdesi %98 olarak görülür. Bu da bireyin istediği süre içerisinde hamile kalmaktan korunmasına oldukça faydalı olacaktır. İçlerinde bakır renginde bir oluşumun olması kişinin neredeyse 10 yıl gibi bir zaman diliminde hamile kalmaktan korunmasına fayda sağlayacaktır.

Bakıldığında birçok ilacın aksine yine kişinin cinsel ilişki yaşamasına herhangi bir engel oluşturmayıp bireyin isteklerinin harekete geçmesini engellemesi gibi bir durum söz konusu değildir.

Olumsuz Yönleri Nelerdir?

Doğum kontrol yöntemi olarak bildiğimiz bu yöntemin mutlaka doktorun kontrolü ile gerçekleşmelidir. Yani bireysel olarak kimseye danışmadan bu yolun seçilmesi kişinin daha büyük bir sorun ile karşılamasına neden olabilecektir.  Birçok kadının süreci bu noktada yine farklılık gösterir. Buna göre kişi bu süreci ağır bir ağrıya maruz kalarak da geçirebilir. Ancak dediğimiz gibi bu tür sorunlar herkeste aynı şekilde cereyan etmemektedir.

Kimler Kullanamaz?

Genel olarak kontrol yöntemi korunmak için özel çaba sarf edip uzun süre boyunca hamile kalmayı arzu etmeyen bireyler tarafından tercih edilmektedir. Bunun yanında yaş itibariyle ileri yaşlara gelen kişilerin yine hamile kalmak istememesi sonucunda kişi bu yöntemi tercih ederek hamile kalmayı engelleyebilmektedir.

Son zamanlarda en çok tercih edilen korunma yöntemi olarak bu tür bir yol tercih edilmiştir. Ancak bu yöntemin doktor kontrolünde gerçekleşmesi daha sağlıklı bir sürecin geride kalmasına yardımcı olacaktır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu