Güzellik

ANTİOKSİDAN BANKASI ADA ÇAYI

ANTİOKSİDAN

    Ülkemizde genellikle kaynatılıp çay şeklinde tüketilen ada çayı, geleneksel tıpta kullanılmış olan bir ilaç olma özelliği de gösteriyor. Halk arasında ‘ada çayı’ ya da ‘mahmude otu’ olarak bilinen bitkinin, özellikle Alzheimer hastalığında iyi etki gösterdiği daha önce yapılan araştırmalarla ortaya çıkarılmıştı. Özellikle Alzheimer hastalığı bulunan fareler üzerinde yapılan deneylerle ada çayı bitkisinin hafızayı iyileştirici etkisi olduğu kanıtlanmıştı. Fakat yapılan son araştırmalar, bu sağlık dostu bitkinin aynı zamanda bir antioksidan deposu olduğunu kanıtladı.

 

Ülkemizde siyah çaydan sonra en çok tüketilen çay olma özelliği taşıyan ada çayı, genellikle soğuk algınlığına karşı ya da mide şikayetlerinde tüketiliyor. Fakat ada çayının antioksidan özellik taşıdığı da bilimsel bir gerçek. Antioksidan etkilerine bakıldığında etki yüzdesi 12 ile 70 arasında değişiyor. Peki birden çok türü bulunan bitkinin en çok antioksidan içeren türü hangisi ? Bu sorunun cevabı ise oldukça basit. Kullanımı en yaygın olan Anadolu ada çayı yine en yüksek antioksidan değerlerine sahip.

 

Peki ada çayı nasıl tüketilmeli ? Ada çayının özellikle yağı yüksek oranda antioksidan içeriyor. Fakat fazla ve uzun süreli kullanımlarında yüksek tansiyon problemleri ortaya çıkabiliyor. Bu sebeple dikkatli olmakta fayda var. Eğer düzenli kullanacaksanız ve sık tüketmek istiyorsanız, günde bir fincan ada çayı ideal. Ada çayını demlerken de bitkiyi sıcak suyun içinde 3-4 dakikadan uzun bekletmemekte fayda var.

 

Ada çayı antioksidan etkisi kanıtlanmış bir bitki. Hafif etkili bir bitki olan ada çayını yemekten yaklaşık 1-2 saat önce veya sonra tüketmek vücudunuza ideal miktarda antioksidan almanıza yardımcı olur.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu