Hamilelik

Aşılama Tedavi Sürecinde İlişkiye Girilir Mi?

Aşılama Tedavi Sürecinde İlişkiye Girilir Mi? Aşılama tedavisi dikkat edilmesi gereken durumların yaşandığı bir süreçtir. Bizde yazımızda bu konuyu ele alarak aşılama tedavisinde ilişkiye girilir mi? Bunu ele alacağız.

Aşılama Tedavi Sürecinde İlişkiye Girilir Mi? Birçok kimse bu sorunun cevabını merak eder. Doğal yollardan hamile kalamayan çiftlerin başvurduğu aşılama tedavisinde birtakım noktalara dikkat edilmesi gerekir. Başarılı sonuçlar almak için bu durum gereklidir. O zaman bizde yazımızda aşılama tedavinde ilişkiye girilebilir mi? bu konuyu ele alalım. Fakat bundan önce aşılama tedavisini ele alalım.

Aşılama Tedavisi

Aşılama tedavisi doğal yollardan gebe kalamayan çiftlerin bebek sahibi olmak için başvurdukları ilk yollardan biridir. Genel olarak kadının rahim tüplerinde bir sorun olmamasına rağmen nedeni açıklanamayan kısırlık durumlarında bu tedavi uygulanır. Bunun yanında baba adayının sperm azlığı yada sperm kalitesinin az olması gibi durumlarda da yine bu tedavi uygulanır.

Aşılama tedavisine kadının üremeye en elverişli zamanın tespit edilmesiyle başlanır. En uygun zaman diliminde erkekten alınan spermler laboratuvar ortamında yıkanarak kaliteli olanları ayrılır. Yeterli olgunluğa ulaşan yumurtalar erkekten alınan elverişli spermlerin rahme yerleştirilmesiyle döllenmeye bırakılır. Bu işlem sonrası herhangi ağrı yada sızı hissedilmez. Yazımızın devamında aşılamaya devam ederken eşimle birlikte olabilir miyim? Diyen çiftlerin bu sorusunun cevabını alalım.

Aşılamaya Devam Ederken Birlikte Olunur Mu?

Aşılama öncesi ve sonrası pek çok çiftin merak ettiği konulardan biri cinsel birlikteliktir. Aşılama tedavisinin başarıya ulaşması için bu durum önemlidir. Genel olarak aşılama öncesi çiftlerin 3 gün cinsel perhize girmeleri tavsiye edilir. Bu sürenin  1 haftayı aşmaması gerekir. Aşılama sonrası ise ertesi gün ilişki yaşanabilir yönünde öneriler vardır. Bununla birlikte ilişki birkaç gün sonra olmalıdır diyen doktorlarda vardır. Bu durum çoğunlukla doktorun kanaatine göre belirlenir.

Aşılama tedavisi birçok çiftin herhangi bir sorun olmamasına rağmen bebek sahibi olamadığı durumlarda ilk başvurulan yöntemdir. Herhangi bir ağrı yada sızı yaşanmaması yada yan etkileri bu tedavinin artı yönleridir. Ayrıca tüp bebek tedavisi gibi pahalı değildir. Bu yönden gebelikte aşılama tedavisi tercih edilen yollardan biridir.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu