Yaşam

Bulaşık Makinesinde Kötü Kokulardan Nasıl Kurtulunur?

Bulaşık makinesinde koku genellikle kirli bulaşığın makinenin içerisinde uzun süre bekletilmesinden dolayı ortaya çıkmaktadır. Özellikle makinenin kapağı açıldığında bu koku mutfağa yayılmakta ve orada bulunan kişileri rahatsız edici nitelikte olmaktadır.  Bundan dolayı koku oluşumunu önlemek için öncelikle kirli bulaşıkların makinenin içerisinde uzun süre bırakılmaması gerekmektedir. Bu sayede makinenin içerisinde daha ferah bir koku kalmaktadır.

Bulak makinesinin filtresinin tıkanması da kötü kokuya sebep olmaktadır. Bundan dolayı bulaşıklardan çıkan kirli suyun süzülmesini sağlayan filtre düzenli aralıklarla temizlenmelidir. Bunun yanı sıra birkaç gün boyunca makinenin kullanılmaması da içerisinde koku oluşmasına neden olmaktadır. Bu durumu önlemek için kişi sayısı az olan ailelerde küçük bulaşık makinesi tercih edilmeli ve kısa programlar kullanılmalıdır.

Bulaşık Makinesinde Kötü Kokulardan Nasıl Kurtulunur 1Bulaşık Makinesindeki Kötü Koku Nasıl Önlenir?

Günlü bulaşıkta fazla yağlı bulaşıklar yıkanıyorsa bu durumda kirli su hortumu yağlanmakta ve bu da makinenin içerisinde kötü kokuya sebep olmaktadır. Meydana gelen kötü kokuyu önlemek için marketlerde hazır olarak satılan kimyasal ürünler bulunmaktadır. Bu maddeler yoğun kimyasal içeriğe sahip olduğundan dolayı makine boşken kullanılmalıdır. Kullanılan kimyasal hem makinenin içerisindeki kötü kokuyu sonlandırmakta hem de yemek artığı ve kireçleri temizlemektedir. Yapılan boş yıkamanın ardından bulaşık makinesi ilk günkü kadar temiz hale gelmektedir.

Bulaşık Makinesindeki Kötü Koku İçin Çözümler

Bulaşık makinesini temizlemek için sirke, karbonat, limon, limon tuzu gibi doğal malzemeler tercih edilmektedir. Her evde bulunan bu malzemeler ile bulaşık makineleri hep temiz kalmakta ve güzel kokmaktadır. Kullanım için öncelikle karbonat limon ile sulandırılmakta ve bir bez ile makinenin iç kısımlarına sürülmektedir. Fazla sürtmeye gerek kalmadan bulaşık makinesinde gözle görülür sonuçlar ortaya çıkmaktadır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu