Hamilelik

Hamile Kadınlara Tavsiye: Düşükleri Engellemek İçin Yan Yatın

Bilim insanları düşükleri önlemek için hamile kadınlara tavsiye: Düşükleri engellemek için yan yatın diyerek bu konuda bilinçlendirme kazandırıyorlar. Özellikle gebeliklerin son 3 ayında yan yatılması olası düşüklerin engellenmesinde önemle rol oynuyor. 1000 gebe kadın üzerinde yapılan araştırma sonucunda gebeliğin son 3 ayında sırt üstü yatmanın düşük riskini ikiye katladığını ortaya koymuştur.

Bu nedenle uzmanlar gebeleri hamileliğin bu son dönemlerinde yan yatmaları için uyarıyor. Bilin insanları hamilelerin uykuya geçtiği zamanı önemsiyor. Sırt üstü uyanan hamilelerin endişe etmemelerini dile getiren bilim insanları kadınların ilk uykuya geçtikleri zamanın önemi üzerinde duruyorlar.

Düşükleri Engellemek İçin Yan Yatın 1Hamile Kadın Nasıl Yatmalı

Hamilelikte yatış pozisyonunun anne karnında ki bebeğin rahat etmesi açısından öneminin büyük olduğundan bahsetmek mümkün. Hamile kadın nasıl yatmalı sorusuna hafif sol yana doğru dönülerek yatılması gerektiği belirtiliyor. Sağ tarafa yatılmamasının nedeni sağ tarafta bulunan en büyük toplar damar olmasıdır.

Bu toplar damar rahme baskı yapar ve bebeğin anne karnında sıkışmasına neden olunabilir. Bununla birlikte kalbe dönen kan mikarı da azalacaktır. Bu durum bebeğe giden kan miktarının da azalmasına yol açacaktır. Sağ tarafında tayan gebeler vücudunda şiş olayına daha fazla rastlayabilirler. Bu durum yine dönen kanın azalması ile açıklanır.

Gebelikte Sırt Üstü Yatmak

Gebeliğin son ayları sırt üstü yatma nedeni ile tehlike arz ediyor. Gebelikte sırt üstü yatmak özellikle son aylarda hem anne hem de sağlıklı doğum yapılması açısından risk taşıyor. Rahim tüm ağrılığı ile büyük kan damarlarına, sırt kaslarına, omurgaya ve barsaklara baskısını artırıyor. Bu nedenle de hemoroid ve bel ağrıları sorunları ortaya çıkıyor. Kan basıncının azalması ile de anneler yorgunluk hissediyorlar.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu