Moda

CAST AJANSLARI NE İŞ YAPAR

aypi
Aypi Ajans

Cast ajansları dizilere, reklam çekimlerine, televizyon programlarına, şov programlarına oyuncu ve izleyici temin eden kuruluşlardır. Televizyon ve şov dünyasının bu kadar geliştiği ve izleyiciler tarafından bu denli ilgi gördüğü dönemde her gün onlarca dizi çekilmekte, onlarca canlı yayın programı, onlarca ön çekimli programlar yayın hayatına girmektedir. Bunca programa oyuncu, izleyici ve konuk gerekmektedir. Televizyon dünyasının vazgeçilmezi reklamlar için de yeni oyuncular ve yeni yüzler gerekmektedir. Bu yeni bir sektörü devreye sokmuştur. Cast ajansları bu alanda hizmet vermektedir. Bu ajansların müşterileri yapımcılar ve reklam şirketleridir. Bir çok işi bir arada yapan şirketler olmasına karşın doğru olan mankenlik, oyunculuk ve reklam sektöründe hizmet veren ajansların ayrı ayrı olmasıdır. Çünkü reklam oyunculuğu için tiyatro bilgisi ya da eğitimi gerekli değilken, tecrübe şartı aranmazken dizi ya da film oyunculuğu için durun aynı değildir. Dizi ya da filmlere yeni başrol oyuncuları tespit edilirken tiyatro eğitimi aranmakta tecrübe gerekmektedir. Figüranlık için bunlar gerekmezken figüranlar arasında yeteneği fark edilip farklı pozisyonlarda iş bulanlar vardır. Dizi ya da film yapımcıları böyle bir oyuncuyla çalışabilmek için oyuncunun kayıtlı olduğu cast ajansla irtibata geçmelidir.

Cast ajansların branşlaşması yapımcıların işini kolaylaştırırken ajansın da işini rahatlatacaktır. Mankene ihtiyacı olan bu branştaki ajanslara, oyuncu, figürasyon ya da reklam sektöründeki ihtiyaçlar için bu anandaki ajanslara başvuru yapılacaktır.

    Cast Ajanslara Kimler Başvurabilir.

Bu ajanslar kendi içlerinde farklılık göstermekte, farklı sistemlerle çalışmaktadır. Kendine uygun bir ajans bulabilen herkes bu ajanslara kayıt yaptırabilirler. Bazı ajanslar da internet üzerinde kayıt kabul etmekte bazıları ise yüz yüze kayıt almakta ve fotoğraf istemektedirler. Ajanslar fotoğrafı kendi firması içinde çekebileceği gibi dışarıda anlaşmalı bir yerden de isteyebilir. Kayıtta alınacak fotoğrafın kalitesi önemlidir. Ajanslardan bazıları sözleşme yaparak çalışmaktadır. Ön kayıt aldığı kişilerden iş bulabileceğini düşündükleri kişilerle randevu sistemiyle de görüşmektedir.

Bu ajanslara yetişkinler kadar çocuklar da başvurmaktadır. Yetişkinler için deneme çekimine gerek duymayan pek çok ajans çocuk oyuncu adayları için deneme çekimini istemektedir. Kameradan hoşlanmayan ya da korkan çocuk film setine gönderildiğinde başarısız olmakta ve psikolojik olarak sıkıntı yaşamaktadır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu