Dekorasyon

Dar Mekanları Geniş Göstermek İçin Neler Yapılabilir?

Dar Mekanları Geniş Göstermek İçin Neler Yapılabilir? Günümüzün minimalist anlayışı içinde dar mekanlara sahip ev tasarımları önem kazandı. Dar alanlarda daha az eşya ile yaşamanın ekonomik bir konfor alanı yarattığını düşünenlerin sayısı giderek artıyor. Dolayısıyla da küçük evlerde dekorasyon nasıl olmalı, dar mekanlar nasıl daha geniş gösterilir, gibi soruların yanıtları da sıklıkla araştırılıyor.

Dar Mekanları Geniş Göstermek İçin Neler Yapılabilir? Dar mekanları geniş göstermek derinlik algısı yaratmak gerekir. Mekanda derinlik algısı oluşturmak için de aynalardan, cam aksesuarlardan, halılardan ve kontrast etkilerden faydalanabilirsiniz.

Dar Mekanlarda Ayna Kullanımı

Aynalar, mekanlarda ışığın daha geniş bir alana yayılmasını sağladığı için mekanda genişlik algısı yaratır. Dar bir salona yerleştirilecek geniş bir ayna, ortamı hem daha ferah hem de geniş gösterir. Evlerde çoğunlukla karanlık kalan antrelerin duvarlarına yerleştirilecek aynalar da genişlik etkisi yaratacaktır. Salonunuzun dar bir duvarına boydan boya yerleştireceğiniz ayna, derinlik algısı oluşturarak mekanınızı ferah gösterir.

Mobilyalarda Cam Kullanımı

Dar mekanlarda genişlik algısı, şeffaf parçalar kullanılarak da elde edilebilir. Koltuklar arasında ışığı emen koyu ahşap sehpalar kullanmak yerine, ışığın yayılmasını sağlayan cam yüzeyli mobilyalar seçilebilir. Mobilyalar üzerinde kullanılacak küçük cam objelerde mekanda derinlik etkisi yaratmaya yardımcı olacaktır.

İnce Kumaşlı ve Sade Perdeler

Dar alanlarda kısa ve ince kumaşlı perdeler kullanmak gerekir. Geniş, kalın ve dökümlü perdeler özellikle koyu renk ise mekanı daraltır. Dar alanlarda perde olarak en iyi seçeneklerden biri de stor modellerdir. Özellikle dar ve küçük mutfaklarda stor perde kullanımı şık olacağı gibi mekanı ferah da gösterecektir.

Dar Alanlarda Duvarlar Sade Olmalı

Duvar galerilerinin çok kalabalık olması ya da koyu renkli duvarlar mekanı kalabalık ve karanlık gösterir. Geniş alanlar, hareketli bir duvarı ve koyu tonları kaldırmaktadır ancak dar alanlarda duvarların açık olması tercih edilmelidir. Duvar dekoru abartılmamalı, minimalist tasarımlar tercih edilmelidir. Duvar objelerinde iri tasarımlar, dar mekanda görüntü kirliliğine de sebep olabilmektedir.

Açık Renk Halılar

Beyaz, mavinin açık bir tonu, krem, limon yeşili ya da açık gri mekanı geniş gösteren renkler arasındadır. Bu renlerden geniş halılar odada derinlik etkisi yaratır. Dar ortamın karanlık etkisini yatıştırmak için ışığın yayılması, geniş ve açık renk halılarla da sağlanır. Halıların çok detaylı ve minimalize desenlerinin olmaması da önemlidir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu