Güzellik

Shea Yağı Nedir, Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Shea Yağı Nedir, Özellikleri ve Faydaları Nelerdir? Shea yağı, bir Afrika ağacı olan Burkina Faso’nun tohumlarından elde edilen doğal bir üründür. Karite yağı olarak da isimlendirilir.

Shea Yağı Nedir, Özellikleri ve Faydaları Nelerdir? Tohum, hasat edildikten ve öğütüldükten sonra dünyanın en değerli bitkisel yağlarından biri olan karite yağına dönüştürülür. Yağ bazlı bir üründür.

Shea Yağı Özellikleri

Shea butter yağının özellikleri hakkında şunları söyleyebiliriz:

  • Yüksek oranda oleik (omega-9), stearik ve linoleik (omega-6) asit içeriğine sahiptir.
  • Antiinflamatuar özelliklere sahip doğal bir antioksidan görevi gören A Vitamini ve E Vitamini içerir.
  • Trigliseritlerin ve yağ asitlerinin eşsiz kombinasyonundan dolayı mükemmel duyusal özelliklere sahip yumuşatıcı bir maddedir.

Shea Yağı Faydaları

Tüm bu besin zenginliği ile karite yağı, özellikle cilt ürünleri için kozmetik endüstrisi tarafından keşfedildi. Bitkisel yağları ve vitaminleri hücre yenilenmesini iyileştirir, kollajen oluşumunu destekler, cildi güneşten korur ve süper nemlendiricidir. Shea yağı, siyah noktaların ve sivilcelerin önlenmesine destek olan anti-bakteriyel nitelikler içerir.

Yüksek nemlendirme gücü nedeniyle kuru cilde sahip kişiler için daha uygundur. Piyasada vücut için karite yağı içeren, banyoda yağ olarak veya sonrasında nemlendirici emülsiyonlarla kullanılabilen çeşitli ürünler bulunmaktadır. Yüz için, akneyi nemlendirmek ve iyileştirmek amacıyla faydalı olan ürünler vardır. Karite yağında bulunan E vitamini, cilde nem ve parlaklık sağlayan antioksidan ve nemlendirici özelliklere sahiptir. Karite yağı, egzama ve diğer dermatit türlerine karşı en hassas ve duyarlı cildi yatıştıran, iltihap önleyici bir etki sunar.

Shea butter yağı, özellikle göz çevresinde oluşan kırışıklıkları azaltmak için kullanılan bir bileşendir. Bunun için bölgeye çok az shea butter yağı sürüyoruz ve dikkatlice masaj yapıyoruz. Göz çevresi çok hassastır ve dikkatli olmalıyız. Eski yaralardan veya güneş ışınlarının neden olduğu ciltte doğal olarak oluşan lekeleri hafifletmek için, etkilenen bölgeye sızma shea yağı sürün. Biraz shea yağı ile yüzü nemlendirebiliriz. Doğrudan yüze uygulayarak veya shea yağını limon, kahve veya aloe vera gibi diğer ürünlerle birlikte kullanarak işlem yapabilirsiniz. Bu son yol, bütün gece ya da sadece birkaç dakika bırakabileceğimiz bir maske ile sonuçlanır.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu