Teknoloji

Depremi Tespit Eden Denizaltı İnternet Kabloları!

Depremi Tespit Eden Denizaltı İnternet Kabloları! Yapılan bir araştırma, deniz altına döşenen internet kablolarının olası depremleri önceden tespit etmeye yardımcı olabileceğine dair işaretler ortaya koymaktadır.

Depremi Tespit Eden Denizaltı İnternet Kabloları! İngiltere merkezli bir araştırma şirketi, yaptığı yeni bir araştırmaya dair açıklamalarda bulundu. Araştırma esnasında ilginç sonuçlarla karşılaşmaktadır. Deniz tabanına döşenen internet kablolarının hem tsunami hem de depremleri tespit etmek için yardımcı olabileceğini gözlemlenmektedir. Ayrıca iklim değişikliği sebebiyle oluşan okyanus akıntılarının nasıl değişkenlik gösterdiğinin de izlene bileceği belirtilmektedir.

Tsunami ile depremlerin önceden tespit edilmesine dair yeni bir çalışma yayınlandı. Birleşik Krallık Ulusal Fizik Laboratuvarı NPL tarafından gerçekleştirilen araştırmada, denizlerin tabanlarına döşenen internet kablolarının, Tsunami ile depremleri önceden tespit etmeye yardımcı olabileceği belirtilmektedir. Ayrıca iklim değişikliği sebebiyle okyanus akıntılarının ne yönde değiştiğini izlemek, bu sayede mümkün olacağı ifade edilmektedir.

Telekom Kablolarındaki Sensörler

Bu araştırmaya katılan bilim insanları, deniz dibine döşenecek olan telekom kablolarının devasa boyutlarda bilimsel özellik gösteren deniz sensörleri dizisi olarak kullanılabileceğini ifade etmektedir. Gerçekleştirilen çalışma esnasında hem Kanada hem de İngiltere arasında fiber özellik gösteren optik bağlantı üstünden çalışma test edilmektedir. Gerçekleştirilen bu test neticesinde bilim insanları, okyanus tabanının izlenmesi maksadı ile kalıcı sensörlerin kurulmasının çok fazla maliyet içeriğinden ötürü, küresel ölçekte işlemin zorluğuna değinmektedir.

Dünyanın neredeyse yüzde yetmişi su ile kaplı bulunmaktadır. Buna rağmen tüm sismik istasyonların karada bulunduğu görülmektedir. Zira denizin tabanına kalıcı bir sensörün kurulması hem pahalı hem de çok zor olarak gözükmektedir. Buna rağmen çok sayıda fiber optik özellik gösteren kablonun dünya denizleri ile okyanuslarının arasında veri taşıdığını da bilinmektedir. Dünya genelinde 1.3 milyon metre uzunluğa sahip fiber kablo, deniz dibinde olduğu tahmin edilmektedir. Gerek titreşimler gerek sıcaklık gerekse de basınç değişiklikleri gibi birçok değişken, çok küçük derecelerde kablo üstüne yansıyan ışığın kablodan geçmesi ile hız etkilenmektedir. Bu da son derece hassas aletlerin daha geç zaman diliminde algılaya bileceği bir özellik olarak gösterilmektedir.

Tüm bunlar ışığında bilim insanı araştırmacılar, özellikle Halifax ile Lancashire ve Southport dan, Kanada ülkesine doğru deniz tabanına 5860 kilometrelik bir optik fiber özellikli kablo döşemesi gerçekleştirilmiştir. Bu kablolar sayesinde hem akım hem de dalga gibi depremlerin sinyallerinin tespit edildiği açıklanmaktadır. Bu teknolojinin kullanımı sayesinde ortaya çıkan veriler, denizlerin tabanlarına yerleştirilen kablolar üstünden aynı sistemin uygulanması, başta deprem olmak üzere hareketliliklerin önceden haber alınmasına yönelik yardımcı olabileceği verisine ulaşılmaktadır. Özellikle okyanus akıntıları ve her türlü hareketliliğin önceden tespit edilmesi maksadıyla dev bir detektör dizisinin işleme sokulabilmesi, araştırmanın sonucu olarak açıklanmaktadır.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu