Diyet

Diyette Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Diyette Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir? Diyet, kilo verme ve kilo kontrolü sağlamak için uygulanan bir tür beslenme programıdır. Binlerce çeşidi olan bu uygulama, önemli noktalara dikkat edildiğinde etkili olmaktadır.

Diyette Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir? Dikkat edilmeden uygulanan diyetler zaman zaman kişinin genel sağlığını da olumsuz yönde etkilemektedir. Bu tür sorunlar yaşamamak için diyette dikkat edilmesi gerekenler mutlaka bilinmeli ve uygulanmalıdır. Sağlıklı kilo vermek için göz ardı edilmemesi gerekenler ilk defa diyet yapacaklar için de ayrı bir önem taşımaktadır.

Diyette Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dünya Sağlık Örgütü ve bu alanda uzman kişiler doğru uygulamalar ile kilo verilebileceğinde hemfikir… Sağlıklı ve etkili kilo vermek için kişilerin mutlaka kendi vücutlarına uygun diyet seçmeleri gerekir. Herkesin vücut yapısı, metabolizması ve vermek istediği farklıdır. Bu sebeple diyet seçerken mutlaka kişisel plan yapılması önemlidir. Bu konuda kişiler tek başına bir sonuca ulaşamıyorsa mutlaka diyetisyenlerden destek almalıdır.

Sağlıklı kilo vermek için diyet listesinde bazı besin gruplarının mutlaka olması gerekir. DSÖ’ye göre bu besin grupları; baklagiller, tahıllar, hayvansal gıdalar, sebzeler ve meyvelerdir. Bu besin gruplarının içinde yer aldığı diyet listeleri sağlıklı kilo vermek için uygulanmaktadır.

Diyet sırasında daha az yağ, tuz ve şeker tüketimine dikkat edilmesi gerekir. Bu süreçte bol bol sebze tüketilip su içmek gerekir. Alkollü içecekler ile meyve suları diyet sırasında tüketilmemelidir. Aksi halde vücuttaki şeker oranı artıp kilo verme başarısız olacaktır.

Etkili kilo vermek için uzmanlar besinleri kızartmak yerine fırında pişirmeyi önermektedir. Besinleri fırında pişirirken kızartmaya göre daha az yağ kullanıldığından kalori değeri de daha düşüktür. Hatta bazı besinlerde hiç yağ kullanmadan da fırında pişirme yapılmaktadır.

Diyet yaparken porsiyonları küçültmek çok önemlidir. Uzmanlar diyet yaparken kullanılan kaşık, tabak, kase ve bardakların daha küçük olmasını önermektedir. Bu şekilde küçük tabaklara daha az besin alarak daha az tüketim sağlanmaktadır.

Diyet yaparken unutulmaması en önemli noktalardan birisi de lokmaların iyi çiğnenmesidir. Ayrıca lokmaların küçük alınması da diyetin etkili olmasını sağlamaktadır.

Kilo verme aşamasında uzmanların önerdiği bir diğer nokta ise yemekten önce bir kase salata tüketilmesidir. Böylece ana yemeğe geçmeden midedeki açlık hissi biraz bastırıp kişinin daha az yemek yemesi sağlanmaktadır. Hem besinlerin sindirimi hem de daha tok tutması yönünden diyet listelerinde yoğurdun da mutlaka bulunması gerekmektedir.

Diyette dikkat edilmesi gerekenler kısaca bu şekildedir. Siz de sağlıklı ve etkili kilo vermek için bu önerilere dikkat ederek diyet yapabilirsiniz.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu