Sağlık

Fizik Tedavi Yöntemleri ve Etkileri Nelerdir?

Fizik Tedavi Yöntemleri ve Etkileri Nelerdir? Fizik Tedavi bir uzman vasıtası ile gerek Boyun Fıtığı gerek Bel Fıtığı gerekse de Skolyoz Tanısı tedavisinde uygulanan yöntemler ile gerçekleştirilir.

Fizik Tedavi Yöntemleri ve Etkileri Nelerdir? Tedavi sürecinde sık bir şekilde faydalanılan birçok tedavi yöntemi vardır. Bunların başında egzersiz gelmektedir. Sıcak tedavi denilen ısı tedavisi de yöntemlerin arasında yer alır. Soğuk ısı tedavisi de bir diğer yöntemin adıdır. Masaj yapılması tedavisi ile elektrik akımı verilmesi yönteminin yanı sıra hidroterapi de bir diğer yöntem arasında sayılabilir.

Egzersiz

Oldukça sık uygulandığı bilinen bir tedavi biçimidir. Fizik tedavi uygulamalarının en rağbet görenidir. Bu sayede eklemlerin hareket etmesi seviyeleri artırılması hedeflenir. Hedefte bu sayede gerçekleştirilir. Kaslar bu sayede hem kasılıp hem de gevşemesi temin edilir. Amaçlanan eğer kas güçlenmesinin temin edilmesi ise aktif şekilde egzersiz yapılması neticesi kasın çalışması gerekir. Bu tedavi yöntemi ile eklemlerin hareketlerini kısıtlamasının önüne geçilir. Felç geçirenlerde ve nefes alma bozukluğu yaşayanlarda bu yöntem kullanılır.

Sıcak Tedavisi

Bu yöntem ağrı azaltmak ve dolaşım düzenlemek etkisi nedeni ile kullanılır. Hem kan akışını hem de sinir iletim süratini temin etmede ısı yöntemi kullanılır. Bu sayede de hem tendon hem de kollajen uzaması kabiliyeti artırılır. Tüm eklem üstünde hem sertliği hem de ağrıyı azaltıcı etkisi vardır.

Soğuk Tedavisi

Soğuk tedavi yöntemi ile hem ödemi hem ağrıyı hem kas tonusunun azaltılmasını temin ile kaslarda oluşan spazmları halletmek maksadı ile kullanılır.

Masaj

Vücut dolaşımını tertip etmek, hem ağrıyı hem de kas spazmının azaltılması amacı ile masaj yapmaktan faydalanabilir. Hem el hem cihaz hem de su ile yapılabilir.

Lazer

Fizik tedavi kapsamında oluşturulacak düşük yoğunluk ve ısıtıcı tesiri içermeyen Lazer, genel itibarı ile dolaşımı süratlendirmek ve kollajen sentezinin artırılması ile dokuların iyileştirilmesinin temini maksadı ile kullanılır.

Ultrason

Bu yöntem ile hem kas hem tendon hem de kemik gibi oldukça derin olan dokular üstünde ısınmayı temin etmek ve böylelikle ödem içeren dokuların ödemini azaltmak ve de iyileştirmeyi hızlandırmak amaçlı kullanılan bir cihazdır. Hidroterapi

Tedavi aracı olan egzersiz yapmada uygun olan hidroterapi ortamı için ödem tedavisi için yapılacak egzersiz amaçlı kullanılması amaçlanan yöntemdir.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu