Diyet

Hızlı Yemek Yemek Fazla Kilolarınızın Nedeni Olabilir

Hızlı yemek yemek kilo aldırıyor.  Bilim insanları tarafından yapılan çalışmalar hızlı yemek yiyen kişilerin obez olma ihtimalinin yavaş yemek yiyen kişilere göre daha fazla olduğunu açıkladı. Yavaş yemek yiyenler % 42 oranında daha az obezite ile mücadele ediyor ve yemekten sonra çerez yiyen kişilerle yatmadan önce yemek yiyen kişiler obez olma riski daha fazla taşıyor.

Yatmadan Birkaç Saat Önce Yemek Kesilmeli

Obezite ile mücadele eden kişilerde en temel sorun metabolizma hızının yavaş olması ve hareketin olmamasıdır. Genetik nedenlerle de kiloya yatkınlık olabilir, bazen hastalık nedeniyle de aşırı yağlanma olabilir, ancak bu gibi ekstra durumlar dışında genellikle kişinin beslenme düzeni, metabolizma hızı ve alınan enerjinin harcanandan çok fazla olması durumları temel obezite nedenleridir.  Bunlara ek olarak gece yemek yeme alışkanlıkları temel kilo ve yağlanma nedeni olarak bilinmektedir.  Bu nedenle yatmadan birkaç saat öncesinde yemek yenmeli, olabildiğince mide boş şekilde yatağa girilmelidir. Aksi halde yenen yemek olduğu gibi depolanacaktır. En yavaş metabolizma zamanı da gece saatleri olduğu için buna ayrıca önem vermek gerekir.

Yemekler En Az 25-30 Kere Çiğnenmeli

Hızlı yemek yeme alışkanlıkları kilo sorunlarını da beraberinde getiriyor ve buna alternatif bir alışkanlık kazanmak için pratik bir yöntem olması bakımından yudumları çiğnerken saymak yeme hızını kesiyor. Temelde beyne doyma hissi veren algılar hızlı yemek sırasında oluşmuyor ve bu nedenle yedikçe daha fazla yeme hissi oluşuyor. Ancak en az 25 kere çiğneme ile doyma hissi için fırsat veriliyor. Ayrıca midenin hazmetmesi de epey kolaylaşıyor. Kolay hazmedebilen mide zorlanmadığı için sonuç olarak enerjiye çevrilirken de fayda sağlıyor. Özetle yemek ne kadar yavaş yenirse sindirim o kadar sağlıklı oluyor ve kilo riski de ortadan kalkıyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu