Yaşam

İmar Barışı Detayları Başvurusu Nasıl Yapılır?

 

Ülkemizde kaçak yapıların fazlalaşması sonucu hükümet tarafında gerçekleştirilen imar barışı yasası ile birçok kişi yapıları için gerekli ruhsatları alabilecek.

Ülkemizde çarpık yapılaşma sonucunda gerekli izinlerin alınmanda yapıldığı milyonlarca yapı için çıkarılan İmar barışı yasası kapsamında birçok kişi bu durumdan yararlanmak istemektedir. Şimdiye kadar bir milyonun üzerinde başvuru yapılan bu uygulama ile ilgili hala birçok kişinin yeterli bilgiye sahip olmadığı görülmektedir. Bu anlamda birçok kişi İmar barışı detayları başvurusu nasıl yapılır konusunda bilgi sahibi olmak istemektedirler.

İmar barışı başvuruları hali hazırda E-Devlet uygulaması üzerinden alınmaya devam edilmektedir. Ülkemizde yapılan araştırma sonucunda toplamda 13 milyon konutta iskân sorunu saptanmıştır. Ve yapılan bu düzenleme ile şimdiye kadar bir milyonun üzerinde başvuru alınmıştır. Özellikle vatandaşlar bu konu hakkında bilinçlendikçe başvuru sayısının artacağı düşünülmektedir. 31 Ekimde son bulacak bu uygulama için ise internet üzerinden imar barışı başvurusu rahatlıkla yapılabilmektedir.

 İmar Barışı Başvurularının E- Devlet Üzerinden Yapılması

İnternet üzerinde başvuru yapabilmek için ilk olarak E-Devlet Şifresi, Elektronik İmza, Mobil İmza, Elektronik Kimlik Kartı veya İnternet Bankacılığı ile Giriş sistemlerinden birisi ile sisteme giriş yapmak gerekmektedir. E-Devlet uygulamasına girdikten sonra arama kısmına İmar barışı kayıt başvurusu ve sorgulaması yazılarak çıkacak olan sekmeye gidilmelidir. Ekranda çıkacak yeni başvuru sekmesine tıklanmalıdır. Çıkan bilgilendirme ve onay bölümüne devam et diyerek işlem devam ettirilmelidir. Bu aşamada çıkacak tüm bilgiler gerçek ifadelerle doldurulmalıdır.

Yanlış bilgiler başvurunun olumsuz çıkmasına sebep olmaktadır. Tüm bilgiler doldurulduktan sonra onay işaretlenmelidir. Dilerseniz daha sonra güncelleme kısmında yapılan başvurunun güncellemesi yapılmaktadır. Bu hizmeti sorunsuz bir şekilde doldurduğunuzda dolduracağınız başvuru formu esas alınmak suretiyle Yapı Kayıt Belgesi bedeli belirlenecektir.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu