Diyet

KETEN TOHUMU MUCİZESİ İLE ZAYIFLAYIN

KETEN TOHUMU MUCİZESİ İLE ZAYIFLAYIN

Bir yıllık ömrü olan keten tohumu bitkisi 30-100 cm arasında boya ulaşabilen çok faydalı bir besindir. Hemen hemen her besinde takviye olarak kullanılabilen keten tohumunun faydalarını saymakla bitiremeyiz. En önemli ve merak edilen faydalarını öğrenmeye ne dersiniz?
Felçli ve kanser hastalarına bol bol keten tohumu yemeleri, yemeklerine katmaları, bütün halinde çiğnemeleri veya yağını tercih etmeleri öneriliyor. Ayrıca kolesterolü düşürmede de etkisi var. Sindirim sistemini adeta temizleyen keten tohumu, kabızlık problemi çeken insanlar için de adeta doğal ilaç niteliğindedir. Özellikle yağı kaliteli olduğu takdirde hafızayı da güçlendirmektedir.
İçerdiği protein sayesinde oluşan yaraların ve deri hastalıklarının tedavisinde de tercih edilmektedir. Ölü hücrelerinizi yeniden canlandırır. Piyasada keten tohumu içeren tıbbi ve kozmetik ürünlere artık daha sık rastlıyoruz.Güvendiğiniz markaların keten tohumu ile hazırlanmış ürünlerini tercih edebilirsiniz.
Balık sevmeyenler ve vejetaryen olanların dikkatine! Çünkü keten tohumu yüksek oranda Omega-3 içeriyor. Haplar aracılığıyla almak yerine doğal yollardan yani keten tohumu ile Omega-3 ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Balığın sağladığı hemen hemen bütün faydaları keten tohumundan alabilirsiniz.
Menopoz dönemindeki kadınlara da keten tohumu sıklıkla öneriliyor. Kemikleri güçlendirip, menopoz dönemi problemlerini ciddi derecede azaltıyor.
Bal ile karıştırıp 1-2 kaşık geceleri yatmadan önce tüketirseniz öksürük probleminize de çözüm olacaktır.
Hafızanın yanında kansızlığa ve yorgunluğa sebep olan B12 vitamini eksikliği çekiyorsanız keten tohumunu sıklıkla tüketmelisiniz. Çünkü keten tohumu bol miktarda B12 vitamini içermektedir.
En lezzetli hali kavrulmuş olanıdır. Öğütülmüş, tane veya yağ şeklinde tüketilebilen keten tohumunu istediğiniz şekilde seçin.Yeter ki taze olduğundan emin olun. Bütün olarak tüketecekseniz de iyice çiğnediğinizden emin olmalısınız. Piyasada çayları da artık sıklıkla tercih edilenlerden. Kahvaltılarınızda normal çay içmek yerine keten tohumunu seçebilirsiniz. Ekmeklerinizi keten tohumu kullanarak yapabilirsiniz.
Gelelim en önemli etkisine. Herkesin bildiği gibi keten tohumu zayıflamak isteyenler, diyet yapanlar ve yağ yakımı için de mucize değerinde bir bitki. Verdiği tokluk hissi ile daha az yemenizi sağlıyor ve yağ yakımını hızlandırıyor. Salatalarınıza, mısır gevreklerinize, sandviçlerinize ve pişirdiğiniz ızgara etlerinize keten tohumunu istediğiniz kadar serpebilirsiniz.Yağıyla yemeklerinizi pişirebilir veya öğütülmüş halini sütünüze katıp içebilirsiniz. Tercih sizin. Yeter ki sofranızdan eksik etmeyin. Hem daha sağlıklı olun hem de zayıflamanıza takviye yapmış olun.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu