Güzellik

Sivilce  Nasıl  Oluşur ve Sivilceye iyi Gelen Doğal Ürünler

 

Sivilce  Nasıl  Oluşur

Bir cilt hastalığı olarak bilinen sivilce, nasıl  oluşmaktadır. Sivilce oluşumunda yağ bezlerinin aktif rol oynadığı bilinmektedir. Kıl köklerinde yer alan yağ bezlerinin aktif maddelerinden sebum, kıl köklerinde birikerek, bölgede sivilce oluşumuna zemin hazırlamaktadır. Sebumun kıl köklerinde birikmesi ile bölgede ölü derinin atılması gerçekleşemez ve sebum birikmesi bakterilerin üremesine yol açar. Bu  nedenle tıkanan bölgede kızarıklık, şişlik, iltihap oluşur.
Sivilce oluşumunun engellenmesi ya da en aza indirilmesi, sivilce oluşumunun yaygınlaşmaması için cilt, düzenli, olarak temizlenmeli; cildin bakımına özen gösterilmeli, cilt tipine uygun olmayan bakım ürünleri ile kozmetikler kullanılmamalı, cildin hava almasını engelleyerek fondöten gibi uygulamaları çok  sık yapmaktan kaçınmalı, aşırı yağlı, tuzlu  gıdalar tüketmekten kaçınmalı ve sivilceler asla sıkılmamalıdır.
Sivilcelerle doğal ürünler kullanılarak da savaşılabilir. Sivilcelere iyi gelen doğal ürünler hangileridir? Sivilce için neler yapılabilir?
Sivilceler  için Adaçayı ve limon
Bir bardak suda, bir avuç adaçayını bir taşım kaynattıktan sonra birkaç damla limon sıkarak , ılımaya bırakın. Bakım ürünü ılıdığında bir pamuk yardımıyla  sivilcelerinize bir süre bastırın, daha sonra yüzünüzü bu  suyla silin ve 20 dakika sonra yüzünüzü bol ılık su ile durulayın.
Taze defne yaprağı ve gülsuyu
Bir tutam defne yaprağını bir bardak suda iyice yumuşatın. Defte yapraklarının suyunu süzün ve bu su ile yüzünüzü yıkayıp kurulayın. Ardından kaynar suda yumuşayan defne yapraklarını gülsuyuna batırarak, sivilceleriniz üzerine bastırın ve 15  dakika bekletin.  Cildinizi ılık suyla durulayın.
Ihlamur sivilce düşmanıdır
Bir avuç ıhlamuru 15 dakika kaynatın ve ıhlamuru süzerek, çayını tüketin. Ihlamur tüketimi sivilcenin doğal ilacıdır. Ihlamur yapraklarını ise atamayın ve ıhlaur çayının posasını sıcak haldeyken bir maske kabında iyice ezerek bir tatlı  kaşığı bal ile karıştırın, bu karışıma birkaç damla limon sıkın ve sivilceleriniz üzerine bir pamuk yardımıyla bastırın. 20 dakika sonra yüzünüzü ılık suyla yıkayın.
Sivilceleriniz için yoğurt maskesi
Sivilceleri kurutarak, sivilcelerin iyileşmelerini kolaylaştıracak bir maskeyi bir çorba kaşığı yoğurdu, birkaç damla limon suyu, bir tatlı kaşığı bal ve bir tatlı kaşığı tarçın ile karıştırarak, maskeyi 15 dakika yüzünüzde bekletip, cildinizi ılık suyla yıkayın.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu