Hamilelik

Okula uyum için öneriler

Okula uyum için öneriler

Ders zilinin çalmasına sayılı günler kaldı. Yaz tatilinden çıkıp okul disiplinine adapte olmak öğrenciler için biraz zorlayıcı olabilir. Okula uyumu kolaylaştırmanın yolu birkaç basit kuraldan geçmektedir.
Tatil boyunca istedikleri saatte yatıp kalkan çocukların uyku düzeni tamamen ortadan kalmış durumda. Ders ziline kısa bir süre kalmışken çocuğunuzun fiziksel alışkanlıklarını düzene oturtmanın tam zamanı. Çocuğunuzun akşam erken yatmasını, sabah da erken kalkmasını sağlarsanız birkaç günde uyumu sağlamış olacaksınız.
Bütün ebeveynlerin en büyük şikayeti ise çocukları ekran başından kaldırmak. Okullar açıldığında derslerin öncelikli olması gerekeceğinden sınırlama getirmeye başlamakta fayda var. Güzel bir üslup açık ve net ifadeler çocuğunuzla aranızdaki kuralları uygulamakta her zaman başarılı olacaktır.
Gün içerisinde kısa sürelerle de olsa geçen yıl gördüğü dersler üzerinde çalışmalar yapmanız, bilgilerini tazelemek açısından oldukça önemli. Yapacağınız küçük sınavlarla da bilgi eksikliklerini gidermesine yardımcı olun.
Henüz okullar açılmamışken çocuğunuzu sağlık kontrolünden geçirmeniz de son derece önemli. Ruhsal sağlığı, işitme problemleri, göz, diş gibi sinsi ilerleyebilecek rahatsızlıkların kontrolü, okul döneminde yaşanabilecek sıkıntılara maruz kalmamak için gerekli. Böylelikle bir sağlık sorunu ile karşılaşmanız durumunda okul döneminde derslerinden geri kalmamasını sağlayabilirsiniz.
Yaz tatilinin verdiği rahatlıkla tertip düzene çok dikkat etmemiş olabilirsiniz. Çocuğunuzun okul disiplini kazanmasına da faydası olacak düzeni odasında da sağlamasına izin verin.
Okul alışverişine ise çocuğunuz ile birlikte çıkmak önemli. Böylelikle okul havasına girmesine katkı sağlamış olacaksınız. Bütçenize uygun ve ders çalışmaya motive edecek malzemeler tercihiniz olmalı.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu