Güzellik

POZİTİF HAMİLELİK PSİKOLOJİSİ İÇİN HAMİLE BAYANLAR NE YAPMALIDIR?

POZİTİF HAMİLELİK PSİKOLOJİSİ İÇİN HAMİLE BAYANLAR NE YAPMALIDIR?

 

Çevresinde daha önce olumsuz gebe öyküsü bulunan insanların gebeliklerine yönelik hikayelerini kesinlikle dinlememelidir.
Hamilelik süreçleri boyunca kendileri ile ilgilenecek ve tedavisini yürütecek hastane ekibi ile karşılıklı güven ilişkisi kurmaya özen göstermelidir. Daha önce yaşadığı olumsuz gebe öyküsü varsa bunu tüm detaylarıyla rahatlıkla anlatabilmelidir.

POZİTİF HAMİLELİK PSİKOLOJİSİ

Hamile bayanın doğumu gerçekleştirdikten sonra bebeğim ile şöyle yapacağım, şuralara gideceğim gibi planlar yapması psikolojik olarak kendisini önemli ölçüde rahatlatacaktır.
Hamile bayan kendisine devamlı olarak; “Korkmamı ve endişelenmemi gerektirecek herhangi bir durum kesinlikle yoktur. Şu anda aklıma gelen tüm korku ve endişelerin hepsi iradem dışında gelişmektedir. Dünyada tek doğum yapan bayan ben değilim ve ben sonda olmayacağım. Ben bu konuda kendime, aileme ve doğum ekibime sonsuz güven duyuyorum.” gibi telkinlerde bulunmalıdır.
Hamile bayan sadece 8–9 ay gibi kısa bir süre içerisinde bebeği ile kucaklaşacağını hayal etmeli ve kendine moral depolamalıdır.

Hamilelikte pozitif düşünme

Hamile bayan solunum egzersizlerinin nasıl yapıldığını öğrenerek günlük solunum egzersizleri yapmalıdır. Bunun doğum sırasında ağrılarını azaltacağını bilmesi kendisini psikolojik açıdan rahatlatacaktır.
Hamile bayan gebelik sürecindeki tüm kontrolün kendisinde olduğunu ve sağlık ekibinin sadece kendisine yardımcı olmak için yanında bulunduğunu daima hatırında tutarak, kendisine psikolojik olarak telkin etmelidir.
Yaşı küçük olan gebelerin hamilelik psikolojisi ile başa çıkmaları neredeyse imkansız olduğu için mutlaka bir psikiyatri uzmanından destek almaları sağlanmalıdır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu