Yaşam

Bağırsakları Vücudun İkinci Beyni!

Yapılan araştırmalar neticesinde beyin ile bağırsaklar arasında sanılandan çok daha fazla ve etkili bir bağlantı olduğu anlaşılmıştır.

Beyin insanoğlu için oldukça önemli ve yeri doldurulamaz bir organdır. Tüm vücudu kontrol eden bu organ bu anlamda yalnız değildir. Yapılan araştırmalar ve incelemeler sonucunda beyin ile bağırsaklar arasında kuvvetli bir bağ bulunduğu saptanmıştır. Ve bu bağ neticesinde bağırsaklar için vücudun ikinci bir beyni benzetmeleri yapılmaktadır.

Zaten yapılan araştırmalar anne karnında cenin halindeyken hem beynin hem de bağırsakların aynı doku kümesinden oluştukları saptanmıştır. Gıda tüketimi ile mutluluk hormonu arasında da oldukça yakın bir ilişki saptanmıştır. Sağlıklı bir beyin için aynı derecede sağlıklı bir bağırsak sistemi olmalıdır. Çünkü yenilen yiyeceklerin beyin sağlığı ile ilgisi kanıtlanmış bir gerçek durumundadır. Özellikle bazı besinler sayesinde daha mutlu, huzurlu ve enerjik olunmaktadır. Bu sayede beslenme ile betin arasında birçok bakımdan orantılı bir etkileşimin olduğunu bunun yolunun da bağırsak sisteminden geçtiği yapılan araştırmalar neticesinde ortaya konmuştur.

Mutluluk Kaynağı Yiyecekler

Beyin ile bağırsaklar arasındaki etkileşimin temelinde beslenme yatmaktadır. Bazı yiyecekler beyne mutluluk hormonu enjekte ederken beyin sağlığının ve özelliklerinin daha kaliteli ve verimli çalışmasını sağlamaktadır. Mutluluk kaynağı yiyecekler ise şu şekildedir;

  • Muz en fazla mutluluk hormonunun salgılandı meyvedir.
  • Çilek hem afrodizyak etkisi hem de serotinin yaymaktadır.
  • Günde bir bardak süt beyindeki serotinin salgısını arttırmaktadır.
  • Balık içerisinde bolca bulunan omega 3 sayesinde beyindeki serotonin hormonunu arttırarak kişinin kendisini daha iyi hissetmesini sağlamaktadır.
  • Çikolata içerdiği yüksek triptofan ile sinir sisteminin sakin ve düzenli çalışmasını sağlamaktadır.
  • B vitamini açısından yüksek besinler beyinde mutluluk hormonu salgılanmasını sağlamaktadır.
  • Kuruyemişler sahip olduğu E vitamini sayesinde triptofan anlamında oldukça zengindir. Buda sinir siteminin düzenli ve sakin olmasını sağlamaktadır.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu