Diyet

Elmanın Faydaları

Elmanın Faydaları

 

Elmanın faydaları saymakla bitmeyecek kadar çoktur. Elma, her zaman kolay ulaşılabilen bir meyve türüdür. Elmayı pazarlarda, süper marketlerde manavlarda ve daha bir çok yerde bulabilir ve satın alabilirsiniz. Elmanın sarısı, kırmızısı, yeşili gibi bir çok çeşidi de mevcuttur. Neden bu kadar bol ve kolay ulaşılabilir olduğunu söyleyelim.

Elma eski çağlardan beri severek tüketilen bir meyvedir. Türkiye toprakları da elma üretimine el verişli olduğu için ülkede elma bolca yetiştirilir ve tüketilir. Bu kadar çok tüketilmesinin sebeplerinin başında elmanın sevilmesi ve elmanın faydalarının çok olması gösterilebilir.

Elmanın eski çağlarda ateş düşürdüğü iddia edilirdi. Tarih boyunca elmanın faydalı olduğunu savunanlar yanılmadı. Günümüzde bilimsel olarak ispat edilen yani elmanın posasının bağırsakların iyi bir şekilde çalışmasına yardımcı olduğu kanıtlandı. Elmanın içindeki elma asidi bağırsaklarda ki zararlı bakterilerin üremesini engellediği ve durdurduğu da düşünülmektedir. Eski çağlarda insanlar kabızlık durumda elmayı bağırsak çalıştırdığı için sık sık tüketmişlerdir.

Bağırsak Kanseri

Elmanın faydalarında bağırsak kanserini engellediğini söyleyebiliriz. Elmanın yetiştirildiği Akdeniz ülkelerinde bu değerli meyveyi sık tüketen insanlar elmanın içerdiği posası ve antioksidan özelliklerinden dolayı bağırsak kanserine yakalanma oranları çok düşüktür. Diğer bölgelere bakılarak Akdeniz ülkelerinde bağırsak kanseri oranı düşüktür. Sizde elma tüketerek bağırsaklarınızın çalışmasına yardımcı olabilir ve olası bağırsak kanseri durumundan korunabilirsiniz. Elmanın diğer faydaları ise şu hastalıkları önleyici olduğunu söyleyebiliriz.

Kolestrol düşürücüdür.
Kalp damar hastalıklarını önlemede yardımcı olur.
Şeker hastalığına düşmandır.
Fazla kilo almanızı önler. Obeziteye karşı en güzel önlemlerden biridir.

Ne Kadar Tüketilmeli ?

Bir birey için günde bir adet elma tüketmek yeterlidir. Elma tüketimi kabuklarını soymadan ve bıçak ile kesmeden yapılırsa sağlık ve vitamin yönünden elmanın yararları daha zengin olacaktır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu